Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva Motto: Cât asculti de Dumnezeu, atât asculta si Dumnezeu de tine
Parintele Arsenie Boca    

Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva
Dăruind vei dobândi

Întrebări frecventeÎntrebări frecvente   CăutareCăutare   Lista membrilorLista membrilor   Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori   ÎnregistrareÎnregistrare 
  Regulament Regulament    ProfilProfil    Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 

Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva » Duhovnicesti » nedumerire despre spovedanie Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte  Acest subiect este închis, nu puteti posta mesaje Subiectul anterior :: Subiectul următor 
MesajTrimis: Joi Apr 20, 2006 7:15 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

Data înscrierii: 10 Mar 2005
Locație: Europa centralä.

Linguritele se foloseau în aproape toate riturile, dar doar pt protivire, nu pt cuminecarea credinciosilor.

Cât de aghiasmä, o fi ea mai presus de trupul si sângele Domnului? Materia trupului si sângelui Dlui poate mucezi, dar aghiasma nu? Hmm...
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MesajTrimis: Joi Apr 20, 2006 10:52 pm Răspunde cu citat (quote)
daniela

Data înscrierii: 24 Mar 2006
Locație: Cluj Napoca

V-am spus ca nu o multumeste faptul ca nu se poate imbolnavi decat cu voia Domnului. In plus ea zice ca, nefacand rau nimanui, nu are pt ce sa se spovedeasca. Simt ca ar trebui sa fac eu mai mult, dar am si teama ca nu cumva in incercarea mea sa o indepartez si mai mult de ceea ce inseamna sfintenie, existand pericolul de a considera asta fanatism. Poate imi dati niste sfaturi.Multumesc
MesajTrimis: Joi Apr 20, 2006 10:55 pm Răspunde cu citat (quote)
rsirina

Data înscrierii: 22 Mar 2006
Locație: Bucuresti

Din Trupul Sfant a curs si Apa....
Pai acum vorbim de materie?hmmm.....:)
Doamne iarta-ne!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MesajTrimis: Joi Apr 20, 2006 11:17 pm Răspunde cu citat (quote)
rsirina

Pt Daniela: icoanele le saruta pesoana de care ne spui?
Cred ca problema linguritei de la Impartasanie cade sub aceeasi "incidenta" cu sarutatul icoanelor sau a Sfintelor Moaste.
Ma intreb daca lingurita ar avea "gradul" de Sfanta Lingurita,am fi mai linistiti ?
Poate tine de credinta fiecarui suflet,Dreapta Credinta nu obliga pe nimeni la nimic,nu vinde nimic,dar faptul ca ne scarbeste ceva din Casa Domnului sau ne e teama ca ne-ar putea transmite vreo boala,mie una nu-mi suna bine.
Cu drag!
MesajTrimis: Joi Apr 20, 2006 11:26 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

daniela a scris:
V-am spus ca nu o multumeste faptul ca nu se poate imbolnavi decat cu voia Domnului. In plus ea zice ca, nefacand rau nimanui, nu are pt ce sa se spovedeasca. Simt ca ar trebui sa fac eu mai mult, dar am si teama ca nu cumva in incercarea mea sa o indepartez si mai mult de ceea ce inseamna sfintenie, existand pericolul de a considera asta fanatism. Poate imi dati niste sfaturi.Multumesc

Mätusa în chestiune seamänä cu una care ar avea un abces dentar. Îi spui sä meargä la dentist, dar ea ia aspirine, ca sä înceteze durerea, apoi zice cä n'are nimic, cä e sänätoasä tun.

Omul post-modern a pierdut notiunea de päcat, iar pentru a o regäsi ar avea nevoie de lecturä. Dar cum sä citeascä ea, când are studii înalte zgârie-nori?

Una din cärtile care m'au ajutat cel mai mult sä reconstientizez sensul päcatului a fost "Problem of the Pain" a lui CS Lewis.
MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 8:26 am Răspunde cu citat (quote)
daniela

Data înscrierii: 24 Mar 2006
Locație: Cluj Napoca

Nu stiu cum ar trebui vorbit cu o asemenea persoana. La biserica se pare ca nu prea merge. Carti as avea sa ii dau sa citeasca, dar mi-e sa nu fiu de la inceput (lucram impreuna doar de 2 saptamani) ca un martor al lui iehova, as vrea sa vina dorinta de a citi de la ea, si pt asta nu stiu bine cum sa vorbesc cu ea, plus ca e si superstitioasa, crede in vise si de-astea. Oricum, multumesc si va doresc Sarbatori Fericite !
MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 11:45 am Răspunde cu citat (quote)
Alecs

Data înscrierii: 04 Noi 2005
Locație: Iasi

daniela a scris:
Nu stiu cum ar trebui vorbit cu o asemenea persoana. La biserica se pare ca nu prea merge. Carti as avea sa ii dau sa citeasca, dar mi-e sa nu fiu de la inceput (lucram impreuna doar de 2 saptamani) ca un martor al lui iehova, as vrea sa vina dorinta de a citi de la ea, si pt asta nu stiu bine cum sa vorbesc cu ea, plus ca e si superstitioasa, crede in vise si de-astea. Oricum, multumesc si va doresc Sarbatori Fericite !

Asteapta sa vina o dechidere din partea ei,omul observa usor daca incerci sa-i impui ceva.
MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 1:47 pm Răspunde cu citat (quote)
rsirina

Sarbatori fericite si tie,Daniela si tuturor!
Ma lovesc si eu de aceeasi problema de care spui tu Daniela,langa rudele mele,cu prieteni apropiati,oameni alaturi de care traiesc zi de zi,am primit aceeasi educatie,discutam...dar din pacate,cand vine vorba de credinta....fiecare o tine pe a lui.Inainte,ma suparam,ma infuriam as putea spune,cand incercarile mele de a-i face sa renunte la crezutul si in D-zeu( "in felul lor"-cum mi se raspunde) si in horoscop,vise si alte alternative de gen,esuau lamentabil.Pt ca nu am argumente pe gustul lor.E o mucenicie.
Si atunci am inteles ca e bine doar sa le spun(acolo unde exista un pic de deschidere) si sa ma rog pt ei,cred ca e singura cale.Mai rau este ca unii,in loc sa urmeze exemplul(in rugaciune,mersul la slujbele Bisericii sau citirea cartilor),ma iau in ras sau imi spun ca am luat-o razana: "ce-i cu tine?",dar nu mai iau in seama remarcile astea,ma doare sufletul in schimb cand ii aud sau ii vad cum mustacesc si ca nu pot gusta si ei din dulceata credintei adevarate.Cred ca la baza acestei impietriri sta lipsa smereniei si existenta mai mult a mandriei.Ori acesta e pacatul primordial.
De-asta spuneam ca tine de credinta fiecarui suflet si trebuie sa credem ca prin rugaciunile noastre, acestia care cred mai putin sau cei care nu cred deloc se vor lumina si vor veni ei singuri sa intrebe si sa-L caute pe D-zeu.
D-zeu sa ne ierte si sa ne ajute!
MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 4:33 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

daniela a scris:

Îmi amintesc de cartea "Betrayed" ("Trädare", ed. Agapé) a lui Stan... (am uitat numele). Autorul e jidan convertit la Christos. Cum a început totul? La serviciu avea un coleg crestin. Acela îi cerea lui Stan sä deschidä VT si sä citeascä profetiile, dar Stan l-a trimis la plimbare. În fine, nevasta lui Stan se îmbolnäveste, iar colegul crestin îi spune: "Lasä-mä sä mä duc la spital, sä o väd." Zis si fäcut, tipul se roagä în numele lui Iisus Christos, ca Dumnezeu sä o vindece pe jidovitzä. Ceea ce se si întîmplä...

Dar îaninte de toate, crestinul se purta foarte afectiv cu jidanul, chiar dacä nu mai aveau nici o vorbä despre Dumnezeu împreunä.
MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 4:36 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

Îmi amintesc: Stan Telchin.
MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 6:16 pm Răspunde cu citat (quote)
Alecs

Data înscrierii: 04 Noi 2005
Locație: Iasi

rsirina a scris:
Sarbatori fericite si tie,Daniela si tuturor!
Ma lovesc si eu de aceeasi problema de care spui tu Daniela,langa rudele mele,cu prieteni apropiati,oameni alaturi de care traiesc zi de zi,am primit aceeasi educatie,discutam...dar din pacate,cand vine vorba de credinta....fiecare o tine pe a lui.Inainte,ma suparam,ma infuriam as putea spune,cand incercarile mele de a-i face sa renunte la crezutul si in D-zeu( "in felul lor"-cum mi se raspunde) si in horoscop,vise si alte alternative de gen,esuau lamentabil.Pt ca nu am argumente pe gustul lor.E o mucenicie.
Si atunci am inteles ca e bine doar sa le spun(acolo unde exista un pic de deschidere) si sa ma rog pt ei,cred ca e singura cale.Mai rau este ca unii,in loc sa urmeze exemplul(in rugaciune,mersul la slujbele Bisericii sau citirea cartilor),ma iau in ras sau imi spun ca am luat-o razana: "ce-i cu tine?",dar nu mai iau in seama remarcile astea,ma doare sufletul in schimb cand ii aud sau ii vad cum mustacesc si ca nu pot gusta si ei din dulceata credintei adevarate.Cred ca la baza acestei impietriri sta lipsa smereniei si existenta mai mult a mandriei.Ori acesta e pacatul primordial.

Incearca sa nu-i judeci,e o granita mica intre a vedea pacatele altora si a-i judeca.Un avva spunea ca pana cand nu vei ramane doar tu si Dumnezeu(adica sa-ti vezi numai pacatele tale in fata Lui)nu vei avea liniste.Aceasi oameni care rad de tine acuma,pot ca ,prin cunostinta Harului,de maine sa fie mai buni ca tine.Sa nu crezi ca exemplul tau nu da roade,pt. ca da.Chiar daca pe fatza nu arata,in constiinta lor se intampla ceva.
Sper sa nu te supar,am scris la modul general pt. toata lumea,eu fiind in aceasi situatie ca si tine.
MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 6:31 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

Alecs a scris:
Sa nu crezi ca exemplul tau nu da roade, pt ca da. Chiar daca pe fatza nu arata, in constiinta lor se intampla ceva. Sper sa nu te supar, am scris la modul general pt toata lumea, eu fiind in aceasi situatie ca si tine.

Alecs are dreptate. Un pic de drojdie främîntä tot aluatul. Chiar dacä nu poti fi neon, fii mäcar lampä, si asta lumineazä cât de cât, pt ca oamenii sä nu se calce în picioare.
MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 11:49 pm Răspunde cu citat (quote)
rsirina

Nu ma supar,de-retour,Doamne fereste,ITI MULTUMESC pt sfat! Iti urmaresc toate interventiile,ascult in liniste in general,tocmai pt ca nu stiu prea multe in ale credintei.
De judecat cred ca nu-i judec,cel putin sper din toata inima ca n-o fac,nu asta-mi doresc,.. nici sa-mi hranesc orgoliul nu caut,mi-e frica sa nu-l supar pe D-zeu,caci abia am primit iertarea si caldura acelui nepretuit pt mine "bine ai venit!".Am inceput sa-mi dau seama incet,incet cat de mare e Mila,Bunatatea si Dragostea lui D-zeu (o spun din punctul meu de vedere...ca m-a ingaduit pe acest pamant sanatoasa) pt noi.
Deci,sper sa nu cad in judecata asupra celor de langa mineIi iubesc,nu-i privesc cu ochi de judecata,nu ma simt in stare,imi vine doar sa "strig" la ei cateodata sa nu-L mai vada pe D-zeu ca pe un personaj de poveste sau...mai stiu eu cum...atat.Pt ca si eu vin de pe un "drum" al pierzaniei si a fost tare lung si chinuitor si de aceea mi-e frica,..stiu cum e.Si as vrea sa le "strig" cat de bine e la D-zeul cel Viu,mai ales cand ii vad ca au necazuri si piedici si le vad chipul tot mai umbrit...si cauta alinare si rezolvari miraculoase,daca s-ar putea,in tot felul de tertipuri...numai la D-zeu nu.Si atunci ma intristeaza imaginea asta.
Poate m-am facut mai inteleasa acum.
Multumesc inca o data,mai atentionati-ma,va rog cand credeti de cuviinta!
D-zeu sa ne ierte!
MesajTrimis: Sâm Apr 22, 2006 2:15 pm Răspunde cu citat (quote)
rsirina

SCUZE,ALECS,mesajul era pt tine.Iti multumesc inca o data!
Iar pt,de-retour,intr-adevar iti urmaresc interventiile,mai ales cele pe care le ai in dialogul cu Andrei S. Uneori am vazut ca mai intervine si Florin G.
Imi place sa va urmaresc,citesc cu interes ceea ce dezbateti,dar cateodata ma deruteaza ce spuneti,nefiind o buna cunoscatoare,cum recunosteam.
Insa,cu tot respectul,de cele mai multe ori sunt mai apropiata de spusele lui Andrei si ale lui Florin,poate pt ca mergem la biserici din Romania....?!
D-zeu sa ne ierte si sa ne ajute!
nedumerire despre spovedanie
  Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva » Duhovnicesti
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 3 Ore  
Pagina 2 din 2  
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte  Acest subiect este închis, nu puteti posta mesaje