Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva Motto: Cât asculti de Dumnezeu, atât asculta si Dumnezeu de tine
Parintele Arsenie Boca    

Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva
Dăruind vei dobândi

Întrebări frecventeÎntrebări frecvente   CăutareCăutare   Lista membrilorLista membrilor   Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori   ÎnregistrareÎnregistrare 
  Regulament Regulament    ProfilProfil    Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 

Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva » Liturgica » Liturghia: întoarcerea la surse. Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte  Acest subiect este închis, nu puteti posta mesaje Subiectul anterior :: Subiectul următor 
MesajTrimis: Lun Apr 03, 2006 6:24 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

Data înscrierii: 10 Mar 2005
Locație: Europa centralä.

grecu florin a scris:
Tu nu ai spus nik despre ierarhie acum,doar despre un LIBERTINAJ IN CREDINTA.Si cum libertinajul prea mare la persoane necoapte cum suntem noi nu e bun(a se vedea ex tineretului care ,primind tot mai multa libertate,vedem cum o foloseste),deoarece duce la devieri de la credinta te las pe tine sa tragi concluziile.Nu inteleg de ce vrei sa "reformezi "credinta?Sunt si alte forumuri "reformatoare sau reformiste" si cred ca acolo te-ai simti acasa.Doamne ajuta!

Nu libertinaj (nicidecum asta!), ci libertarianism, ceea ce e fff diferit.

Dat fiind faptul cä sunt eu însumi un fundamentalist, nu väd cum as fi libertin.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MesajTrimis: Lun Apr 03, 2006 6:53 pm Răspunde cu citat (quote)
theo

Data înscrierii: 24 Feb 2005
Locație: Suceava

Salut din nou!
"Model" pentru intoarcere la surse ( apropo de re-tour)":
Hai sa fim toti hristosi,sa luam un pahar cu vin si o paine si sa le "binecuvantam" si sa le dam... la cine vrea ... daca le vrea cineva...
Iti surade ideea nu, re-tour?
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MesajTrimis: Lun Apr 03, 2006 6:58 pm Răspunde cu citat (quote)
theo

Si inca ceva: ce sugereaza avatarul din dreptul numelui tau , scumpe de-retour?
Liturghia -intoacere la surse? :) sau mai degraba :p
MesajTrimis: Lun Apr 03, 2006 7:17 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

theo a scris:
Salut din nou!
"Model" pentru intoarcere la surse (apropo de re-tour)":
Hai sa fim toti hristosi,sa luam un pahar cu vin si o paine si sa le "binecuvantam" si sa le dam... la cine vrea ... daca le vrea cineva...
Iti surade ideea nu, re-tour?

Da, exact. Ceea ce Domnul ne-a dat. În Bisericä facem ce a fäcut Iisus, luäm o bucatä de pâine si un potir de vin, etc. Asta e Liturghia.

Fiecare crestin e un alter Christus. Ceea ce facem, în numele lui Christos facem.

Asa-zisii mari duhovnici, si ei vreau întoarcerea la surse, atâta cä sursele lor sunt în Evul Mediu. Ale noastre trebuie sä fie epoca apostolicä.
MesajTrimis: Vin Apr 07, 2006 12:19 pm Răspunde cu citat (quote)
theo

Ok!Facem si chestia asta,dar cu ce autoritate? Cine m-a imputernicit pe mine sa fac acest lucru? Hristos a spus "faceti asta spre pomenirea mea", doar apostolilor. Oare toti suntem apostoli, oare toti prooroci?
Asa ca explica si mie , cum as putea lua un pahar de vin si o paine pe care binecuvantandu-le(eu) sa le "transform" in trupul si sangele Hristos?
Pana la urma unde este sfintenia dintru toate acestea?
MesajTrimis: Vin Apr 07, 2006 1:56 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

theo a scris:
Ok!Facem si chestia asta,dar cu ce autoritate? Cine m-a imputernicit pe mine sa fac acest lucru? Hristos a spus "faceti asta spre pomenirea mea", doar apostolilor. Oare toti suntem apostoli, oare toti prooroci?
Asa ca explica si mie , cum as putea lua un pahar de vin si o paine pe care binecuvantandu-le(eu) sa le "transform" in trupul si sangele Hristos?
Pana la urma unde este sfintenia dintru toate acestea?

Liturghia nu o face nici popa, nici lelea Floarea, ci adunarea crestinä - parohialä sau monahalä - în carea se aflä un slujitor preot sau episcop.

A reveni la surse e o colaborare. Îmi amintesc de atunci când eram paraclisier într'un locas al BO, si unde am propus ca apostolul sä fie citit încât cititorul sä stea cu fatza spre popor. Ca si cântäret am adus îmbunätätiri si mai vertiginoase. Fiecare poate avea o bucatä de contributie, cât cä asta poate da nastere la un conflict la un moment dat. În parohia unde sunt acuma (anglicanä), eu fac prescurile, dar în cântäri nu prea ajungem la un consens. Eu am venit cu cântäri copte, popa vrea Gouzes (slavone francofone), altii vreau altceva, etc.

Dar fiecare are ceva de fäcut. Participäm la slujbe, nu "asistäm".
MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 6:52 pm Răspunde cu citat (quote)
cyril

Data înscrierii: 25 Sep 2004

Ca tot este vorba de a impartasi din viata liturgica la nivel parohial, si la biserica pe care o frecventez cel mai des, din ratiuni de proximitate, mai ales, aflata in jurisdictia "Orthodox Church in America" (OCA), de traditie ruseasca, in cea mai mare parte, Canonul euharistic se rosteste cu glas tare, la fel ca toate celelalte rugaciuni numite "de taina" in Liturghier sau Molitfelnic.
MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 11:46 pm Răspunde cu citat (quote)
de-retour

cyril a scris:
Ca tot este vorba de a impartasi din viata liturgica la nivel parohial, si la biserica pe care o frecventez cel mai des, din ratiuni de proximitate, mai ales, aflata in jurisdictia "Orthodox Church in America" (OCA), de traditie ruseasca, in cea mai mare parte, Canonul euharistic se rosteste cu glas tare, la fel ca toate celelalte rugaciuni numite "de taina" in Liturghier sau Molitfelnic.

Corect. E singurul fel corect de a rosti rugäciunile respective. Dar nu numai canonul euharistic, ci toate rugäciunile.

Eu n'am väzut nici o liturghie francofonä altfel decât cu rugäciunile cu voce tare.
Liturghia: întoarcerea la surse.
  Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva » Liturgica
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 3 Ore  
Pagina 2 din 2  
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte  Acest subiect este închis, nu puteti posta mesaje