Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva Motto: Cât asculti de Dumnezeu, atât asculta si Dumnezeu de tine
Parintele Arsenie Boca    

Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva
Dăruind vei dobândi

Întrebări frecventeÎntrebări frecvente   CăutareCăutare   Lista membrilorLista membrilor   Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori   ÎnregistrareÎnregistrare 
  Regulament Regulament    ProfilProfil    Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 

Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva » Facultati / Seminarii » un "top" al facultatilor de teologie
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte  Acest subiect este închis, nu puteti posta mesaje Subiectul anterior :: Subiectul următor 
un "top" al facultatilor de teologie
MesajTrimis: Joi Aug 05, 2004 9:56 am Răspunde cu citat (quote)
casian

Data înscrierii: 23 Sep 2003
Locație: Romania

S-au incheiat examenele de admitere la Facultatile de Teologie. Am intalnit destui candidati pusi intr-o adevarata dilema :nu stiau pentru care facultate de teologie sa opteze. Numele cele mai des rostite:Sibiu si Bucuresti. Din start erau excluse facultatile tinere. Iarasi s-a pierdut din vedere adevarul gol-golut ca facultatile cu traditie nu mai sunt ce au fost. Profesorii "grei" s-au retras fara sa-si faca ucenici. In acest caz locurile lor au fost luate fie de "profesorasi improvizati", fie de oameni cu adevarat pregatiti in segmentul de predare(numarul lor este micut) pe care l-au ocupat. In acelasi timp se omite baza logistica a facultatii alese: biblioteca, sali moderne, centru de informatica(cu conectare la internet), conferinte nationale si internationale. Si lucrul cel mai important, chiar daca nu exista baza logistica :un mediu adecvat pentru sporirea duhovniceasca a studentilor de la teologie.
V-as ruga, sa aveti dram de obiectivitate si sa puneti in discutie centrul teologic pe care il cunosteti cel mai bine. Nu trageti concluzii dupa "zvonistica".
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MesajTrimis: Sâm Feb 05, 2005 8:27 pm Răspunde cu citat (quote)
niceta

Data înscrierii: 05 Feb 2005
Locație: cluj-napoca

cu un duhovnic bun se poate face Teologie grozav la Cluj pentru ca este facultatea care cred ca iti da cea mai mare libertate de studiu prin timpul pe care nu se incapataneaza sa ti-l subjuge
MesajTrimis: Vin Mai 13, 2005 12:38 pm Răspunde cu citat (quote)
octavian

Data înscrierii: 02 Feb 2005
Locație: romania

eu nici nu m-as gandi sa fac facultate in alta parte decat la Bucuresti, Sibiu sau Iasi,iar mai nou Constanta. Poate exagerez dar am cunoscut ceva tineri care au terminat pe la Pitesti sau Targoviste si nu stiau lucruri elementare!
Cred ca ar trebui modernizat putin invatamantul teologic asa cum spunea cineva mai sus, dar nu stiu daca exista vreo facultate de teologie mai modernizata ca sa spun asa
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MesajTrimis: Vin Mai 13, 2005 6:17 pm Răspunde cu citat (quote)
theo

Data înscrierii: 24 Feb 2005
Locație: Suceava

Locul l : Bucuresti
Locul ll : Iasi/Constanta
Locul lll : Sibiu
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 2:22 pm Răspunde cu citat (quote)
casian

Data înscrierii: 23 Sep 2003
Locație: Romania

Citat:
octavian a scris:
eu nici nu m-as gandi sa fac facultate in alta parte decat la Bucuresti, Sibiu sau Iasi,iar mai nou Constanta. Poate exagerez dar am cunoscut ceva tineri care au terminat pe la Pitesti sau Targoviste si nu stiau lucruri elementare!
Cred ca ar trebui modernizat putin invatamantul teologic asa cum spunea cineva mai sus, dar nu stiu daca exista vreo facultate de teologie mai modernizata ca sa spun asa

Vreau sa va asigur ca am intalnit si de la Iasi si de la Bucuresti si de la Constanta studenti "pasta' in cele ale teologiei. N-as vrea sa intru tare mult in ceea ce "inseamna" facultatile enuntate. Fiecare asteapta cu totul altceva de la o faculatate.
Eu as face un alt clasament. Desigur, foarte subiectiv ca toate cele postate:
1. Alba Iulia -daca nu va vine sa credeti, veniti si vedeti!
2. restul, dar intr-o anumita ordine: Cluj-Napoca, Bucuresti, Sibiu(pacat ca e deja fosilizata), Craiova, Iasi, Oradea, Constanta, Targoviste, Pitesti si altele.
MesajTrimis: Joi Iun 09, 2005 3:09 pm Răspunde cu citat (quote)
Stefan

Data înscrierii: 16 Feb 2003
Locație: România

Eu încă nu înțeleg intenția acestui post, și nici criteriile...
In Romania nu exista Facultati de teologie ortodoxa
MesajTrimis: Vin Iun 17, 2005 6:33 pm Răspunde cu citat (quote)
Felix

Data înscrierii: 13 Iul 2004
Locație: Arad

Insasi ideea de top al Facultatilor e deplasata. E semnul ca se recunoaste, intr-o anumita masura, faptul ca intre Facultatile de teologie ortodoxa din Romania exista o puternica concurenta, nu intotdeauna de natura justa. Cu alte cuvinte, sa ne dam mari ca noi suntem mai buni, mai duhovnicesti, mai dotati material.
Trebuie sa fim constienti ca in facultatile ortodoxe se invata totul, dar de fapt nimic pentru formarea viitorilor preoti. Se vorbeste extrem frumos despre doctrina, perspective ecumenice, viata spirituala, insa acest discurs nu are absolut nici o utilitate pentru viata parohiilor in care vor activa viitorii preoti. Care profesor de teologie, atunci cand preda un curs, se gandeste ca mesajul sau trebuie sa devina util studentului, in munca sa cu credinciosul simplu?
Adevarul e ca nu avem centre care sa formeze preoti, ci doar niste institutii care elibereaza diplome, iau banii pe taxe, intr-o flagranta indiferenta fata de nevoile si drepturile studentilor. Nimeni nu se gandeste la student. Insa Facultatea de teologie trebuie sa existe!
Sa nu mai vorbesc despre discrepanta care exista intre un student teolog si unul laic, despre lipsa facilitatilor, in principal culturale, de care sufera un student teolog.
Nu va mai laudati ca aveti facultati bune! Singurele facultati de teologie din tara asta sunt la Roman, Iasi si Bucuresti. Si acelea sunt institute catolice.
MesajTrimis: Dum Noi 20, 2005 3:14 am Răspunde cu citat (quote)
cristian

Data înscrierii: 20 Noi 2005
Locație: iasi

loc I Sibiu
Loc II Bucuresti
LocIII Iasi
un "top" al facultatilor de teologie
  Pagina principală Pro Arad: Forum Ortodox - arhiva » Facultati / Seminarii
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Data este GMT + 3 Ore  
Pagina 1 din 1  

Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte  Acest subiect este închis, nu puteti posta mesaje